izotoniki, napoje izotoniczne, napoje dla sportowców, jak dobrać napój izotonicznyWypijanie odpowiednich płynów podczas oraz przed i po treningu jest dla sportowca ważniejsze nawet niż jedzenie. Właściwie dobrany napój uzupełniający rozwiązuje wszystkie problemy związane z gospodarką wodno-elektrolitową organizmu. Od dłuższego czasu coraz większą popularnością cieszą się napoje izotoniczne, które dzięki...

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, nadwaga, otyłość, skuteczne odchudzanie, skuteczna dieta

...zbilansowanej zawartości elektrolitów i takiemu samemu ciśnieniu osmotycznemu jak płyny ustrojowe człowieka, umożliwiają szybkie ich uzupełnianie, zapobiegając odwodnieniu organizmu. Z reguły mają one niski poziom wysycenia CO2 i niewielką zawartość cukru...

...Właściwie dobrany napój uzupełniający rozwiązuje wszystkie problemy związane z gospodarką wodno-elektrolitową organizmu. Nawet podczas lekkiego wysiłku fizycznego ustrój traci z potem dość znaczne ilości sześciu ważnych pierwiastków: magnezu, sodu, chloru, wapnia, fosforu i potasu. Ich niedobór w organizmie może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia.

Najwcześniejszym sygnałem obniżenia poziomu elektrolitów w organizmie są tzw. kurcze mięśniowe, spowodowane przeważnie niedoborem Ca, Mg lub Na. 
Innym, nie mniej ważnym problemem jest zmęczenie. Elektrolity bowiem biorą udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni oraz w przemianie materii w tkance mięśniowej. Rozregulowanie równowagi elektrolitowej może prowadzić do szybkiego zmęczenia mięśni a tym samym obniżenia wytrzymałości organizmu na obciążenie wysiłkiem fizycznym.

Temu zjawisku można jednak łatwo zapobiec pijąc przed, w trakcie i po treningu napój elektrolitowy w celu uzupełnienia cennych substancji.

Napój powinno się spożywać powoli, małymi łykami. Wypicie ok. 250-300 ml napoju nie powinno trwać krócej niż 1-1,5 minuty!

Wysiłek fizyczny, szczególnie w wysokiej temperaturze, sprawia, że organizm traci wodę, elektrolity oraz energię. Każdy, kto przez choćby 20 minut wykonuje czynności, podczas których intensywnie się poci, powinien pić napoje uzupełniające przed, w trakcie i po zakończeniu zajęć. W czasie wysiłku fizycznego dochodzi do zwiększenia ciepłoty ciała i wzmożonego wydzielania potu. Intensywność pocenia zwiększa się wraz z nasileniem wysiłku fizycznego zwłaszcza, gdy jest duża wilgotność otoczenia i wysoka temperatura; wówczas ilość wydzielanego potu może sięgać nawet 2 litry na godzinę.

U osób ćwiczących w ciągu doby wymieniane jest ok. 10% całkowitej ilości wody. Dlatego też jakiekolwiek zaniedbania związane z gospodarką wodno-elektrolitową organizmu mogą być bardzo niebezpieczne i w szybkim czasie prowadzić do wielu niebezpiecznych następstw, takich jak np. odwodnienie, obniżenie ciśnienia krwi, przyspieszenie akcji serca, a w skrajnych przypadkach – do zapaści. Dlatego tak dużą wagę przykłada się w sporcie, czy to zawodowym czy też rekreacyjnym, do odpowiedniej jakości płynów.

Woda zawarta w naszych organizmach podlega stałej wymianie. Zdrowy organizm utrzymuje bardzo ścisłą kontrolę nad bilansem płynów, w którym nawet 1-2% ubytek wody może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie całego ustroju. Bez jedzenia możemy przeżyć kilka tygodni, ale bez wody – jedynie kilka dni.

Poza wodą, główną rolę w homeostazie płynów odgrywają elektrolity, a wzmożona potliwość prowadzi do ich utraty. Nawet podczas lekkiego wysiłku fizycznego ustrój może stracić z potem dość znaczne ilości sześciu ważnych pierwiastków: magnezu, sodu, chloru, wapnia, fosforu i potasu, a ich niedobór może być bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Najwcześniejszym sygnałem obniżenia poziomu elektrolitów w organizmie są tzw. kurcze mięśniowe, spowodowane przeważnie niedoborem wapnia, magnezu i sodu. Innym, nie mniej ważnym problemem jest zmęczenie.

Elektrolity, bowiem biorą udział w procesie skurczu i rozkurczu mięśni oraz w przemianie materii w tkance mięśniowej.
Czysta woda ma jednak jedną niepodważalną przewagę nad wszystkimi innymi napojami, jest wchłaniana najszybciej i organizm może z niej skorzystać niemalże od razu po podaniu.

Wiele czynników ma wpływ na wchłanianie przez organizm płynu, np. jego ilość, temperatura (najlepsza jest 5-10oC) czy zawartość cukru. Zbyt duża ilość wypitego płynu powoduje trudności w jego przechodzeniu z żołądka do jelita cienkiego, a także daje uczucie dyskomfortu w trakcie wysiłku. Cieplejsze napoje dłużej przebywają w żołądku niż napoje chłodniejsze. Bardzo niska koncentracja soli czy nawet jej brak wzmaga wchłanianie płynu, wysoka działa wręcz odwrotnie.

Najistotniejsza jest zawartość sacharozy. Przy jej stężeniu do 2,5% i obecności innych węglowodanów (oligosacharydów) płyn opuszcza szybciej żołądek przechodząc do jelita cienkiego. Podczas wysiłku mięśnie pobierają z krwi glukozę obniżając tam jej stężenie. Może to powodować objawy zmęczenia w końcowej fazie wysiłku.

Przed dużym wysiłkiem należy pić wieczorem poprzedniego dnia. Zwiększa się wtedy ilość sacharozy w organizmie a zmagazynowany glikogen również wiąże wodę.

Jednak w trakcie długotrwałego wysiłku wytrzymałościowego woda może powodować szybszy spadek poziomu cukru we krwi a to z kolei pociąga za sobą szybsze zmęczenie i osłabienie organizmu.
Dlatego najlepszym rozwiązaniem w przypadku długich i intensywnych treningów jest wykorzystanie suplementów produkowanych na bazie wody.

W zależności od odpowiedniego zapotrzebowania na witaminy, składniki mineralne i węglowodany można spożywać napoje izo-, hipo-, lub hipertoniczne, których mineralizacja jest odpowiednio: taka sama, mniejsza, lub większa od składu płynów ustrojowych tj. osocza krwi, płynu międzykomórkowego, potu.

W przewodzie pokarmowym najszybciej wchłaniają się płyny
hipo i izotoniczne, natomiast spożycie napojów izotonicznych umożliwia maksymalnie szybkie przyswojenie wody i składników napoju przez organizm.

Roztwory silnie hipertoniczne wzmagają przechodzenie płynu z krwiobiegu do jelit, a wiążąc dodatkowo wodę zwiększają możliwość zaburzeń żołądkowo-jelitowych, nudności i biegunki. Konwencjonalne napoje, soki owocowe itp. zazwyczaj mają większe stężenia węglowodanów i większą osmolarność, w związku z czym nie powinny być stosowane w trakcie wzmożonego wysiłku fizycznego.

Napoje izotoniczne zawierają odpowiednio zbilansowany dodatek składników mineralnych takich jak sód, potas, wapń, magnez i fosfor, nieco odmienny zestaw witamin (B, C, E) oraz odpowiednią ilość substancji energetycznych tj. łatwo przyswajalnych węglowodanów. Dzięki tym składnikom napoje izotoniczne umożliwiają szybkie uzupełnienie płynów ustrojowych człowieka bez zmiany ich ciśnienia osmotycznego, zapobiegając odwodnieniu organizmu w warunkach intensywnego wysiłku lub wysokiej temperatury. Właściwie przygotowane napoje, skutecznie likwidują uczucie zmęczenia, bólu i sztywności mięśni po długotrwałym wysiłku fizycznym.

Dobre napoje izotoniczne zawierają kilkanaście ważnych składników:

- węglowodany (glukoza, fruktoza, sacharoza, maltodekstryna)
- składniki mineralne (sód, potas, wapń, magnez, fosofor, chlor)
- witaminy (B1, B2, B6, C, E, biotyna (H), kwas foliowy (B9), niacyna (PP), kwas pantotenowy (B5))

Izotoniczne napoje dla sportowców nie powinny zawierać żadnych sztucznych barwników, środków słodzących, konserwujących ani stabilizatorów.

W trakcie i po treningu należy zadbać przede wszystkim o zwiększoną podaż witamin, które organizm zużytkowuje podczas wytężonej pracy mięśniowej oraz w trakcie regeneracji. Dotyczy to szczególnie witamin z grupy B, które biorą udział w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów oraz przemianach energetycznych, a ponadto wspomagają układ nerwowy. Zapotrzebowanie na witaminy z grupy B zwiększa się wraz ze wzrostem podaży energii.

Zawodnicy wyczynowi potrzebują ich 2-3 krotnie więcej niż osoby nietrenujące. Działanie wszystkich witamin z grupy B jest ściśle ze sobą powiązane. Niedobór jednej z nich może osłabiać działanie innych i prowadzić do niekorzystnych zmian w metabolizmie.

Przy wyborze właściwego suplementu należy zwracać uwagę na to, by zawierał on zawsze kompleks wszystkich witamin grupy B – wówczas skuteczność ich działania jest największa.

Witaminy rozpuszczalne w wodzie, takie jak B-kompleks czy witamina C, są bardzo szybko wydalane z ustroju, dlatego zaleca się zażywać je w mniejszych dawkach kilka razy dziennie, najlepiej po głównych posiłkach.

Witamina C ma szczególne znaczenie w diecie sportowców poprzez swój udział w wielu procesach biochemicznych. Witamina C łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego i bardzo szybko przenika do tkanek. W ustroju włącza się w wiele procesów, między innymi jest aktywatorem przemian węglowodanowych i białkowych, odgrywa istotną rolę w oddychaniu komórek. Uczestniczy w syntezie kolagenu – substancji budującej tkankę łączna, kostną i nabłonkową.
Tym samym witamina ta wpływa na stan kości, ścięgien, zębów, dziąseł, naczyń krwionośnych, skóry. Jej niedobory powodują osłabienie organizmu, podatność na zmęczenie i infekcje, zmniejszają wydolność fizyczną oraz adaptację do zmian temperatury.

Witamina E również odgrywa w żywieniu sportowców szczególną rolę, jako substancja neutralizująca wolne rodniki. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego ilość tych aktywnych cząstek w organizmie wyraźnie wzrasta, co w konsekwencji staje się przyczyną silnych uszkodzeń błon komórkowych, które tracą zdolność chronienia wnętrza komórek przed różnymi szkodliwymi związkami oraz właściwe przewodnictwo nerwowe. Witamina E odgrywa zasadniczą rolę w ochronie krwinek czerwonych oraz w procesie regeneracji komórek.

Ponadto, wspólnie z witaminą A, zabezpiecza płuca przed zanieczyszczeniami z powietrza, zmniejsza zmęczenie, łagodzi kurcze łydek i może działać moczopędnie, przez co obniża ciśnienie krwi. Witaminę E korzystnie jest spożywać wraz z witaminą A, C, B-kompleks oraz selenem. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, do których należy witamina E, mogą pozostawać w organizmie przez ok. 24 godziny, a ich nadmiar jest gromadzony w ustroju, dlatego zbyt wysokie dawki tych związków, przyjmowane przez dłuższy okres mogą okazać się niebezpieczne.

Jeżeli ćwiczysz regularnie, a w dodatku intensywnie, zadbaj o to, żeby dostarczać swojemu organizmowi takie składniki, których najbardziej potrzebuje. Do produktów dostarczających takich właśnie składników należą m.in. napoje izotoniczne.

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, nadwaga, otyłość, skuteczne odchudzanie, skuteczna dieta

#napoje izotoniczne #izotoniki #jak dobrać napój izotoniczny #jak pić izotoniki

Odkryj SetPoint

setpoint panele

zap2
newsletterbok1

 Zapisz się na newsletter SetPoint Twój Dietetyk!