dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, nadwaga, otyłość

Dlaczego tkanka tłuszczowa odkłada się na brzuchu, biodrach, udach i pośladkach? Należy pamiętać, że tłuszcz jest bardzo istotnym składnikiem naszego organizmu. Jest materiałem budulcowym, np. komórki tłuszczowe zajmują ponad połowę komórek mózgu. Jest on niezbędny do przyswajania różnych witamin, osłania narządy wewnętrzne przed uszkodzeniami...

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, nadwaga, otyłość

...Chociaż jest niezbędny dla naszego organizmu, jego nadmiar jest jednak szkodliwy.

Do odkładania się tkanki tłuszczowej przyczyniają się się przede wszystkim insulina (brzuch) i hormony płciowe, głównie estrogen (uda, pośladki, biodra). Kobiety częściej odkładają tkankę tłuszczową na udach, biodrach i pośladkach.

Taką predyspozycją zostały obdarowane przez matkę naturę – tłuszcz odkładający się głównie w dolnych partiach ciała służy przede wszystkim jako magazyn energii na czas ciąży i karmienia piersią. Zmiany hormonalne w okresie cyklu menstruacyjnego przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach.

Dlatego podczas odchudzania, organizm stara się jak najbardziej chronić te partie ciała - tkanka tłuszczowa jest w tych miejscach bardzo oporna na spalanie tłuszczu.
Odkładanie tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach nie jest tak groźne jak w przypadku gromadzenia się tłuszczu w obrębie brzucha. Tak zwana „oponka” to efekt działania przede wszystkim insuliny, a właściwie oporności insulinowej. Tkanki przestały być wrażliwe na insulinę w wyniku przeładowania diety węglowodanami, a zwłaszcza cukrami prostymi.

Wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii – zwiększanie się zawartości tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu
jest naturalnym procesem. Mówi się, że predyspozycja do odkładania tkanki tłuszczowej wiąże się również z naszymi genami, co nie oznacza że jesteśmy skazane na taką zależność, a jedynie bardziej skłonne. Mimo, iż jest wiele przyczyn odkładania się tkanki tłuszczowej to głównym winowajcom jest niewłaściwe odżywianie. O ile nie mamy wpływu na nasze geny, to nasz styl życia możemy odpowiednio zmodyfikować. 

Niewłaściwe odżywianie wiąże się przede wszystkim z nieregularnymi, częstymi i obfitymi posiłkami.

Jeśli spożycie kilokalorii jest większe w stosunku do zapotrzebowania, następuje odkładanie tłuszczu. Należy unikać zbyt dużej ilości tłuszczów (zwłaszcza nasyconych), cukru, skrobi i konserwantów, dań przetworzonych, typu fast food.
Jeśli Twój organizm odłoży w ciągu dnia jedynie 10g tłuszczu to w ciągu roku wskazówka wagi wskaże o 3 kg więcej.

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, nadwaga, otyłość

Odkryj SetPoint

setpoint panele

zap2
newsletterbok1

 Zapisz się na newsletter SetPoint Twój Dietetyk!