setpoint, dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, odchudzanie, dietetyk opinieNie wszyscy wiedzą, że nasze włosy żyją, rosną i muszą być właściwie odżywiane - tak jak wiele innych tkanek. Cebulka włosów jest zasilana przez naczynia krwionośne substancjami odżywczymi, które codziennie jemy. Jeśli stajemy się bezradni wobec łupieżu i łojotoku to znak, że nasze włosy cierpią na... 

setpoint, dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, odchudzanie, dietetyk opinie

 ...głód witamin, biopierwiastków, ważnych składników budulcowych! Udowodniono, że włosy, którym brakuje witamin i minerałów przetłuszczają się, chorują i wypadają. Włosy nasycone tym, co lubią odwdzięczają się pięknym blaskiem i jedwabistą miękkością.

Bardzo istotnym dla zdrowia włosów składnikiem biologicznym jest siarka, powiązana z aminokwasami - cysteiną i metioniną. Od tego, bowiem, czy organizm otrzyma odpowiednią ilość siarki i innych niezbędnych składników pokarmowych do wytworzenia aminokwasów i białek zależy bujność i grubość włosów oraz ich połysk i sprężystość. Jeśli tego budulca jest zbyt mało - włosy stają się cienkie, wiotkie i porozczepiane. Słowem chore i brzydkie.

Warto jednak wiedzieć, że w przypadku niedoboru w pokarmie aminokwasów siarkowych organizm może wytwarzać je samodzielnie, pod warunkiem, że otrzyma odpowiednią ilość siarki. Aminokwasy siarkowe znajdziemy, np. w chudej wołowinie, fasoli, rybach i jajkach. Tradycyjnie, w medycynie ludowej, „lekiem” na zniszczone włosy była czarna rzepa. Inne rośliny bogate w siarkę to rzodkiewka, chrzan, kapusta, brukselka, rzeżucha, brokuły i kalafior oraz zwykła cebula.
Inne ważne mikroelementy to cynk, miedź i żelazo. Pobudzają one wzrost i poprawiają kondycję i wygląd włosów. Włosy wchłaniają mikroelementy i dzięki nim podnoszą swą siłę, urodę i blask.

Warto zadbać o odpowiedni dowóz tych składników w codziennej diecie. Żelazo znajdziemy w dużych ilościach w wołowinie, bobie, ziarnie sezamowym, podrobach i czerwonym mięsie. Cynk znajduje się w wołowinie i serach żółtych oraz w podrobach, kiełkach pszenicy, drożdżach, jajkach i mleku. Siarkę - w zielonym groszku, cebuli, serach żółtych, rzeżusze. Krzem występuję w płatkach owsianych i kaszy jęczmiennej, a miedź - również w podrobach oraz fasoli i grochu.

Ważną rolę dla wzrostu i wyglądu włosów i paznokci mają również niektóre witaminy -zwłaszcza kwas pantotenowy (witamina B5) i inne witaminy z grupy B. Witaminę B1 znajdziemy w kurzej piersi, kotlecie schabowym, ziarnach słonecznika. Bogate w witaminę B 2 są brokuły, mleko, jogurt i wieprzowina. Witaminę B 6 mamy w sardynkach, bananach, wątrobie. Kwas pantotenowy - w pieczarkach, fasoli mung; brokułach. Jeśli chcemy wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu w diecie powinna pojawić się również witamina B 12, występująca w wątróbkach kurzych i wołowinie.
Jeśli do wymienionych wyżej pokarmów dodamy te, które są zasobne w witaminę E i A - włosy odwdzięczą się nam pięknym połyskiem i jedwabistością.

Nie wystarczy tylko dostarczyć organizmowi minerałów i witamin. Dodatkowo trzeba ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, węglowodanów oraz ostrych potraw i alkoholu, których nasze włosy wyjątkowo nie lubią.

setpoint, dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, odchudzanie, dietetyk opinie

Odkryj SetPoint

setpoint panele

zap2
newsletterbok1

 Zapisz się na newsletter SetPoint Twój Dietetyk!