dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, dietetyk opinieŻycie jest jak pudełko czekoladek nigdy nie wiesz na co trafisz. Czekolada, budzi emocje od tysiącleci, jest fenomenem, który fascynuje i nadal zadziwia ludzi. Początki czekolady to czasy Olmeków, i Majów, Azteków, zamieszkujących terytorium obecnego Meksyku. Te tereny, ciepłe i wilgotne, były idealne do uprawy wrażliwego drzewa kakaowego...

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, dietetyk opinie

...Pierwszym europejczykiem, smakującym „napój Bogów” był Krzysztof Kolumb, który przywiózł ziarna kakaowca, jako ciekawostkę. Jednak wówczas czekolada nie wzbudziła jeszcze entuzjazmu na Starym Kontynencie. Dopiero, gdy kilka lat później Hernando Cortez sprowadził do Hiszpanii „brązowe złoto” stała się ona ulubionym napojem. Przez ponad 100 lat receptura tworzenia napoju czekoladowego była jednaj z najpilniej strzeżonych tajemnic Hiszpanii. Z czasem jednak dzięki Holendrom sadzonki kakaowca dotarły m.in. na Wyspy Indonezji, Filipiny.

Z biegiem lat receptura czekolady była wielokrotnie modyfikowana, pierwotny przepis Montezumy poszedł w niepamięć. Zastąpiły go inne kompozycje na bazie kakaowego ziarna, a przede wszystkim czekolada twarda.

Następnie Holenderski chemik - Konrad Jan van Houten wynalazł i opracował metodę oddzielenia masła kakaowego od reszty masy. Dzięki czemu, otrzymał produkt sypki, odtłuszczony i łatwo rozpuszczalny w mleku. Jest on uważany za pierwszego producenta czekolady. W 1879 roku Rudolf Lindt wynalazł konchę, urządzenie mieszające składniki, by zniknął cierpki smak, a sama czekoladowa nabrała aksamitnej konsystencji i mogła rozpływać się w ustach, a nie w dłoni. Szwajcar, Henryk Nestlé opracował przepis wymieszania kakao z mlekiem w proszku. W ten sposób powstała, znana i powszechnie lubiana czekolada mleczna.

Łacińska nazwa czekolady - Theobroma cacao została nadana drzewu kakaowca w XVIII wieku przez szwedzkiego naukowca Karola Linneusza. Ma ona podłoże religijne, pochodzi od słów związanych z rytuałem, podczas którego dawni mieszkańcy Ameryki Południowej pili kakao. Nazwa kakaowca Theobroma cacao - theo (bóg), broma (pokarm).

Czekoladzie przypisuje się zarówno dobre, jak i niekorzystne właściwości.

Powody, dla których warto jeść czekoladę: 

 • zwalcza stres, działa uspokajająco;
 • zawiera lecytynę poprawiającą pamięć;
 • polepsza samopoczucie – zawiera cynk i selen, które zwiększają poziom serotoniny i endorfin (czyli hormonów szczęścia) w mózgu;
 • ze względu na zawartość flawonoidów unieszkodliwiających wolne rodniki zapobiega nowotworom.

Najwięcej flawanoli zawiera ciemna czekolada o zawartości kakao minimum 70 procent. Ostatnie odkrycie wskazuje, że flawanole zwiększają także dopływ natlenionej krwi do mózgu, przez co usprawniają jego pracę.

 • zwalnia perystaltykę jelit, hamuje biegunkę (szczególnie czekolada gorzka)
 • jako źródło glukozy dostarcza energii,
 • jest wykorzystywana w różnych zabiegach medycznych. Dzięki zawartości cynku poprawia jakość skóry, a zawarty w niej magnez działa tonizująco. Żelazo jest niezbędne w produkcji czerwonych krwinek i zapewnia skórze dobre dotlenienie, fosfor wspomaga witalność, potas reguluje gospodarkę wodną, a wapń wzmacnia odporność, łagodzi podrażnienia i koi skórę. Teobromina skutecznie zwalcza zaś cellulit oraz poprawia przepływ krwi przez tkanki skóry.
 • zabiegi z wykorzystaniem czekolady są polecane także kobietom w ciąży. Zdaniem naukowców matki zajadające się czekoladą w okresie ciąży rodzą dzieci bardziej spokojne i pogodne.
 • zawarty w czekoladzie magnez reguluje sprawność komórek nerwowych,
 • regularne spożywanie gorzkiej czekolady i kakao obniża poziom „złego” cholesterolu (LDL) i zwiększa poziom „dobrego” (HDL)

Drugie oblicze czekolady:

 • Nadmierny przyrost masy ciała
 • Bóle migrenowe
 • Gorsze samopoczucie kobiet z PMS
 • Uczucie zgagi

dietetyk warszawa, odchudzanie warszawa, poradnia dietetyczna warszawa, dieta odchudzająca, dietetyk opinie

Odkryj SetPoint

setpoint panele

zap2
newsletterbok1

 Zapisz się na newsletter SetPoint Twój Dietetyk!